HAKKIMIZDA
 ''İstanbul Filatelistler Derneği''' filatelistleri bir araya getirmek amacı ile 1948 yılında '''Filatelist Klubü''' adı ile kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. 1956 - 1958 yılları arasında Türkiye'de faal olan tek filateli derneği olarak Uluslararası Filateli Federasyonu'nda Türkiye'yi temsil görevini yürütmüştür.
 
Günümüzde Dernek Başkanımız H. Turan Erener'dir. Dernek merkezi Nişantaşı, Şafak Sokak no:4 kat:4 adresinde bulunmaktadır.
 
2008 yılında 60. kuruluş yıdönümünü kutlayan İstanbul Filatelistler Derneği, bu kutlamalar kapsamında bir de Filatelik Sergi düzenlemiştir. Ayrıca Derneğin 60. yılı anısına özel bir pul hazırlanmıştır.
 
Kuruluş çalışmalarımız
     İstanbul şehrinde oldukça gelişmiş bulunan pul kolleksiyoncuları ve tüccarları topluluğunun belli başlı isimleri 31 Ocak 1948 günü pul tüccarı Emin Kösemihal'ın İstiklal Caddesi'ndeki bürosunda toplantıya çağrılmışlardır. Bu toplantıya katılan 62 kişi, daha önceden hazırlanan taslakları değerlendirerek aralarından yedi kişilik bir komisyon seçmişlerdir. Bu yedi kişilik komisyon 13 Şubat 1948 tarihinde bir araya gelerek dernek tüzüğünü son haline getirmişlerdir. Derneğin kuruluş işlemleri hızla gerçekleştirilmiştir. Dernek 17 Nisan 1948 tarihinde Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki yerinde çalışmalarına resmi olarak başlamıştır.
 
Amaçlarımız
* Amatör ve profesyonel koleksiyoncular ve posta pulu tüccarlarını bir araya getirerek yardımlaşmalarını sağlamak,
* PTT idaresi ile iletişim içinde bulunarak koleksiyoncuların isteklerini duyurmak ve posta pullarının hazırlanmasında çalışmak ve yardımda bulunmak,
* Türk pullarının değer kazanması için çalışmak, bu amaçla üyelerini bilgilendirmek,
* Yabancı koleksiyonculara Türk posta pullarını tanıtmak, bu amaçla uluslarası çalışmalara katılmak,
* Yurt içi ve yurt dışında sergiler açarak pullarımıza karşı ilginin artmasına katkıda bulunmak,
* Pul açık artırmaları yaparak üyelerinin koleksiyonlarını geliştirmelerine yardımcı olmak,
* Pul ithal ve ihracı ile ilgili konularda bilgi toplayarak üyelerine aktarmak ve derneğin amaçlarına uygun olmayanların değiştirilmesi için çalışmalarda bulunmak,
* Pul koleksiyonculuğunun anlaşılması ve ilerletilmesi için gerekli çalışmaları yapmak.
 
Tüm Hakları İstanbul Filatelistler Derneğine Aittir. | All Rights Reserved 20©9